2010 Dagbok

StartSide
Opp Ett Nivå

 

Tilbake til 2010-siden

07.01.2010 VG oppsummerer Norges MGP-deltagelse så langt og bekrefter det vi alltid har visst - "Rock Machine" var 1979s beste norske MGP-kandidat. Bare så synd at fagjuryen ikke delte den oppfatningen.

08.01.2010 75 år siden Elvis ble født. Få har betydd så mye for så mange.

08.01.2010 Flere aviser, der i blant s nettsider, markerer Elvis-jubileet blant annet med utdrag av et intervju NTB gjorde med Eigil, Arne Metzner og Paul Flaata.

09.01.2010 Svein og The Beatniks opptrådte på Kulturhuset i Arendal.

11.01.2010 NRK P2-programmet "Mozart og Madonna" har denne uken hatt "vinter" som tema. Til dagens program ble lytterne invitert til å sende inn sine "vinterlåt-ønsker". Jammen var det en som ønsket seg Eigils "Winter Paradise" med NJS! Hyggelig gjenhør!

17.01.2010 I følge hjemmesiden til det svenske bandet The Spotnicks skal Svein og The Beatniks spille på Spotnicks-festivalen 2010 i mai. The Spotnicks har vært blant Svein (og web-master)s favoritter siden midten av 1960-tallet. The Beatniks kan for øvrig feire 50-års jubileum  i 2011. Det bør bli behørig markert - av The Beatniks selv, av Plateselskapet og av de relativt nye - "Det Nasjonale Opplevelsessenteret for Pop og Rock" - og - "En Omfattende Portal For Norsk Musikk". Sjekk gjerne ut RockHeims Mediatek/Plakater med gjengivelse av flere plakater fra Sveins mangeårige karriere.

20.01.2010 Det nærmer seg norsk finale i Melodi Grand Prix 2010. På mimrer Jostein Pedersen om tidligere år og minnes blant annet fra 1978s finale: "Årets 6. plass ble også en stor hit, men på engelsk. New Jordal Swingers' Spillemann het Free And Easy og gjorde det skarpt på radiolister som Ti I Skuddet (sic!) og Europatoppen (sic igjen!)."  og har kommentarer til MGP-1979: "... Resten av finalen var en begredelig affære. Det ble ikke bedre av at en av de sangene som ikke kvalifiserte seg, Rock Machine med New Jordal Swingers, ble en kjempehit og var den sangen som toppet Norsktoppen åtte uker på rad da den måtte gå ut på grunn av oppnådd "aldersgrense" som det het".  

27.01.2010 Hugh Grant og Sarah Jessica Parker lurer på om vi har hørt om Morgans? Of course we have, Mr. Grant and Ms. Parker - we even have heard things you haven't! Just follow this link!

06.02.2010 Svein med The Beatniks opptrådte i lukket arrangement på Befalsmessa Gardermoen.

09.02.2010 NRK Østlandssendingen hadde en liten reportasje fra Ruphus' forberedelser til fredagens konsert på Rockefeller. Trivelig gjensyn med Asle.

10.02.2010 Apropos Asle - det er intet nytt fra Tylden & Co AS om retroutgivelsen av "Movin' On". Det gjelder også "Get It On" - de står begge på Releaseplanen med "foreløpig ikke fastsatt dato 2010".
 

12.02.2010 Asle og Ruphus opptrådte på Rockefeller i Oslo.

16.02.2010 I løpet av det drøyt første året med NJS-relaterte videoer på , registrerer vi at disse er blitt sett totalt godt over 100.000 ganger. Statistikken viser også brukerne er fordelt over hele kloden. Mest populære har videoer der NJS backet Lillebjørn Nilsen og Eigil deltok i "bandene" til Knutsen og Ludvigsen, Vazelina Bilopphøggers og Trond Granlund vært, men også flere rene NJS-videoer er hyppig besøkt. Av de sistnevnte er det "Nobody's Fool" fra "The Long Lost Movin' On-CD" som så langt har det høyeste besøkstallet. Kanskje på tide å få litt fortgang i utgivelsene, Tylden & Co AS? Videoene finnes lettest via våre Videoer-side.

05.03.2010 Svein med The Beatniks opptrådte i lukket arrangement i Nordstrandshuset, Oslo.

17.03.2010 Vi er gjort oppmerksom på at Morgans nå har fått egen flott side på Facebook. Det var moro - Godt jobbet, Torry!

18.03.2010 Torry Svensen har kastet seg over også Eigil og NJS på Facebook. Vi følger spent med på oppdateringen(e).

11.04.2010 Svein spiller gitar på Tor Olsen Bands innspilling "Rockehjulet".

24.04.2010 NJS opptrådte på Storefjell Høyfjellshotell. Det gjorde også  Svein og The Beatniks. NJS og The Beatniks spilte separate sett.

24.04.2010 Ole Marius var nok en gang å se på NRK 1 i beste sendetid - som musiker i "20 spørsmål". Sendingen var muligens en éngangs foreteelse denne gangen. Vi får trøste oss med at "20 spørsmål" er i utgangspunktet et radioprogram som sendes på NRK P1 hver lørdag ettermiddag, også det med Ole Marius i husorkesteret.

08.05.2010 Svein med The Beatniks opptrådte under Spotnicks-festivalen i Lerum, Sverige.

10.05.2010 Ole Marius deltar i "Global House Band" og spiller på Øystein Sevågs CD "The Red Album".

22.05.2010 Svein og The Beatniks opptrådte i Moss (lukket arrangement).

03.06.2010 Til opptredenen i Åsgårdsstrand 12. juni stiller NJS med en ganske så eksklusiv besetning. Foruten Eigil, John og Ole Marius stiller Svein og Bjørn på gitar. Både Svein og Bjørn har etter den vellykkede jubileumskonserten på Rock Bottom i 2004 uttrykt ønske om å spille sammen i NJS-sammenheng. Dette er første gang NJS' mest profilerte 70-talls-gitarist og NJS' mest profilerte 80-talls-gitarist deler gitarrollen i bandet i samspill med Eigil, John og Ole Marius.

04.06.2010 Eigil ble intervjuet av Kristina Ekelund hos NRK P1 Østlandssendingen i anledning av opptredenen under Lindeberg Kulturfestival i Oslo.

05.06.2010 Eigil var telefon-gjest i NRK P2's "Bluesasylet" med Knut Reiersrud som programleder. Denne gang var temaet en av Eigils lengstlevende komposisjoner "Queen Of The Night"/"Nettenes Prinsesse"/"Long Distance Man". 

05.06.2010 NJS med også Svein på gitar opptrådte under Lindeberg Kulturfestival i Oslo.

09.06.2010 Litt indirekte NJS-stoff: Rockfactory AS selger litt av hvert tilknyttet norske rockelegender. Så - i godt selskap med blant annet Satyricon, Mayhem, Turboneger, Dimmu Borgir, Wig Wam m.fl. finner vi gode, gamle Morgans representert med en T-skjorte. Jøye meg - heftige saker!

Åsgårdsstrand med Svein og Bjørn. Foto: Sigbjørn Flatestøl. 12.06.2010 NJS opptrådte på Naustet Pub i Åsgårdsstrand. For anledningen stilte NJS med både Svein og Bjørn på gitar.

19.06.2010 NJS med også Svein på gitar opptrådte under festivalen "Bill. Mrk. 3055" i Krokstadelva utenfor Drammen. Glimrende omtale i Drammens Tidende.

26.06.2010 NJS med også Svein på gitar opptrådte under Skjærhalden Havnefestival på Hvaler.

03.07.2010 Svein og The Beatniks opptrådte på Ramton Brygge i Røyken.

09.07.2010 har kampanjepris på "10"-CD'en til kr. 49,00. Løp og Kjøp! Du trenger sikkert fler enn ett eksemplar - ett hjemme, ett i bilen, ett på hytta, ett i båten o.s.v. o.s.v. Kampanjer har en tendens til ikke å være evigvarende - dessverre også denne.

13.07.2010 Svein og The Beatniks opptrådte på Sel Dansefestival.

16.07.2010 Forfatterinnen Toril Brekke omtalte Eigil og hans "Pearl" i programmet "Årets Sommerprater" på Radio Prime i Halden.

26.07.2010 Det er i dag ett år siden vi meddelte at "Get It On" var blitt fjernet fra Tylden & Co AS' releaseplan for 2009. Både den og "Movin' On" står på releaseplanen for 2010, men uten konkret dato. 

05.08.2010 Svein The Beatniks opptrådte som Shadows-besetning ved åpningen av Rockmuseet Rockheim i Trondheim.

07.08.2010 Eigil opptrådte sammen med Trond Granlund ved et lukket arrangement i Egersund.

14.08.2010 Bjørn med Aunt Mary og Asle med Ruphus opptrådte under ProgRock-mønstring i Bodø.

04.09.2010 Vi ser i Tylden & Co AS' releaseplan at utgivelsene av "Get It On" og "Movin' On" er flyttet til 2011. Ja, ja - heller det enn at de ble fjernet.

11.09.2010 Svein og The Beatniks med Bjørn Nordvang som gjestevokalist opptrådte på Musikkflekken i Sandvika.

14.09.2010 Rockheim har foretatt en betydelig oppgradering av sitt Rockipedia-leksikon. Fortsatt er det hva angår NJS en god del mangler og feil. Foreløpig virker det ganske greit å legge til nye forekomster av forskjellige typer, men så langt umulig for innlogget bruker å få endret feilaktige opplysninger. Vi har tidligere vært i kontakt med Rockheim om dette og håper det snart blir mulig å få korrigert direkte sjenerende feil.

15.09.2010 Eigil opptrådte med Trond Granlund under gårsdagens konsert på Herr Nilsen i Oslo. Også på Vålerenga Verthus i Oslo 20. august dukket Eigil opp på scenen blant flere uannonserte gjester da Granlund inviterte til samspill i bl.a. Eigils "Till The Song Is Gone", Chuck Berry's "Maybellene" og "Good Rockin' Tonight". Samarbeidet mellom Trond og Eigil går langt tilbake: "Good Rockin' Tonight" var en av låtene Eigil og resten av NJS backet Granlund på under hans aller første plateinnspilling i 1973.

16.09.2010 Cruisin' Records annonserer med to Morgans-singler i sin nettbutikk. Billige er de ikke - kr. 900,00 for "Eilas" / "Sister Sue" og kr. 1.000,00 for "Stantia's Song" / "Lonely". Begge visstnok i strøkne eksemplarer (VG+) og med cover.

22.09.2010 Ole Marius er nok en gang i orkestergraven til Det Norske Teateret. Denne gangen gjelder det forestillingen "Next To Normal". Både forestillingen og orkesteret ble rost til skyene i flere anmeldelser.

28.09.2010 Et utvidet NJS med blåserne i Horns For Hire skal opptre på Sel-festivalen 12. juli 2011. Disse bidro som kjent under "Indigo" og "Movin' On"-innspillingene. Dette bør vel være god nok grunn til at Tylden & Co AS virkeliggjør retro-utgivelsen av "Movin' On" neste år.

04.10.2010 Eigil skal i løpet av oktober ha sitt kanskje mest eksotiske engasjement så langt som musiker. Han og gruppen Toyboys reiser til "Unesco-byen" Morelia i Mexico hvor de skal oppføre forestillingen "The Man At The Tramstop" bygget over tekster av Alf Prøysen. Eigil er hyret inn som musikkansvarlig og den eneste som skal stå for musikken til forestillingen.

08.10.2010 Svein og The Beatniks opptrådte på Sarpsborg Samfunnshus, Sarpsborg.

09.10.2010 Svein og The Beatniks opptrådte under en dansegalla på Lillehammer Hotell sammen med Dænsebændet.

13.10.2010 Tylden & Co AS har offentliggjort første versjon av releaseplanen for 2011. Ikke noe nytt dessverre - "Get It On" og "Movin' On" er de eneste som ikke har fått angitt sannsynlig måned for utgivelse. Trøsten får være at de fortsatt står der - for 2011.

16.10.2010 Svein opptrådte med Det Betales på Hokksund.

23.10.2010 En av våre "leverandører" av 30-sekunders lydeksempler av NJS-låter har lagt inn årene med resultat at 30-40 låter manglet lyd på våre sider. Rockipedia er på banen og byr på inntil to minutters lydeksempler på  noen tusen låter, deriblant flere av NJS' innspillinger. Vi synes ikke vi kan være noe dårligere - de manglende lydeksemplene skal nå være på plass samtidig som andre er blitt utvidet. Det ble mange oppdateringer - under de enkelte album og tekstsider i tillegg til de alfabetiske oversiktene. Vi håper alle lydeksempler er oppdatert under riktig låt - ved feil eller mangler er web-master takknemlig for tilbakemelding.

25.10.2010 qxl.no kan denne uken by på en skikkelig "go'bit" eller tre - NJS-klubbens tre EP-utgivelser fra 1980, 1981 og 1982. Utropspris var kr. 50,00 pr stk og det var billig. Prisen pr. i dag en snau uke før hammeren faller er fortsatt rimelig for disse unike og sjeldne utgivelsene.

05.11.2010 The Beatniks' keyboardist Tom-Arild Andersson har med seg Svein på sin nye CD-utgivelse "Livets Garnityr".

06.11.2010 Eigil er vel tilbake etter oppholdet i Mexico sammen med gruppen Toyboys. Det ble  opptredener for to fulle hus i på Morelias Bodega Teater i "XIII Festival Internacional De Danza Contemporéna De Michoacan" for et både lydhørt og takknemlig publikum. Eigil gjorde blant annet en solo-versjon av Rolf Løvlands "You Raise Me Up", for anledningen kalt "You Lift Me Up".

13.11.2010 NJS opptrådte på Bygdahuset i Gausdal.

13.11.2010 Svein og The Beatniks opptrådte på Vang Klubbhus, Hamar.

20.11.2010 På Rockheims nyhetsside opplyses at Eigil er den femte mest etterspurte artisten på Rockipedia siden åpningen i begynnelsen av august i år.

04.12.2010 Kapellmester Eigil har ikke definitivt spikret repertoaret til forestillingene i Egersund Kirke 17. og 18. desember. Det ligger an til urframførelser av minst to Eigil-originaler; "Titusen Stjerner" og "Hyllest" - den siste som duett med Trond Granlund. I tillegg står blant annet "Min Kjærlighet Til Deg" og "Little Drummer Boy" høyt oppe på listen over mulige sanger til forestillingene. Forestillingen 17. desember er for lengst utsolgt så etternølere bør hive seg rundt.

04.12.2010 Det ble et kort - veldig kort - gjensyn med Eigil i dagens NRK-tributeprogram om Knutsen og Ludvigsen med "Hallo! Hallo!". Hele videoen - og flere til - ligger som de fleste sikkert vet ute på våre videosider. Og kjære NRK - pianisten i innslaget heter da ikke Egil Berg slik det sto i rulleteksten. Skjerpings, må vi be!

06.12.2010 Det ryktes at Tylden & Co AS kan bli solgt (ref.: De Danseglade).

08.12.2010 "Business as usual" ifølge Tylden & Co AS. Og "as usual" betyr for vårt vedkommende fortsatt ingen fastsatt releasedato for retroutgivelsene av "Get In On" og "Movin' On".

17.12.2010 Eigil opptrådte og var kapellmester i forestillingen "Litt himmel på jord ..." i en fullsatt Egersund kirke med bl.a. Ingvar Hovland og Trond Granlund. Repertoaret inneholdt blant annet "Little Drummer Boy", "Min Kjærlighet Til Deg", Eigils to nye "Titusen Stjerner" og "Hyllest", en ny tekst til Leonard Cohens  "Hallelujah" og Trond Granlunds versjon av Eigils "Laura Mills".

18.12.2010 Det ble ekstraforestilling med "Litt himmel på jord ..." i Egersund kirke. Glimrende omtale i lokalavisen Dalane Tidende.

18.12.2010 Svein og The Beatniks opptrådte sammen med Det Betales på Gammelpop-Cruise på Stena Line mellom Oslo og Fredrikshavn.

22.12.2010 Dagens Næringsliv med Auduns kommentarer til det eventuelle salget av Tylden-selskapet.

 

 

Sist endret: 13 mai 2012                 Gi gjerne tilbakemeldinger i Gjesteboken.                    Web-Master: Tom Sunde