StartSide
Opp Ett Nivå
Old Jordal Swingers
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994 - 2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Liste Plasseringer
Stamtrær
Coin Return
Radiointervjuer    

 

NJS 1994 til 2000 er Eigil Berg, John Kolloen, Ole Marius Melhuus og Armand Torp.

Eigil Berg  John Kolloen  Ole-Marius Melhuus  Armand Torp

I 1994 la NJS ut på det som Bob Dylan ville kalt ”The never-ending tour”, dvs. etter 19 album(!) tok bandet en lang pause fra plateaktiviteter og gikk nå inn i en periode som rent ”live-band”. Bandets fan-klubb ble oppløst og med den opphørte også de nitidige detaljnotater om bandets aktiviteter og tilgangen på stadig oppgraderte pressebilder etc. Etter drøyt 20 år med usedvanlig høy aktivitet både på turné- og plate-fronten gikk NJS dermed inn i en periode hvor kun scene-varianten av bandet ble profilert. Selv om band-strukturen ble forandret var det nettopp i 1994 at NJS oppgraderte bilparken med en Chevrolet Starcraft for fortsatt turnéring, og bandet ga over 150 sceneopptredener i løpet av de nærmeste årene rundt om i Norge. Som Eigil uttalte i et intervju; ”Jeg er ikke mer blasert enn at jeg fortsatt kan få kick av å spille for publikum 3.000 km  hjemmefra og oppleve at folk kjenner og synger med på låter jeg skrev for over 20 år siden!”. Finmark og Troms inngikk da også i flere mini-turnéer, og hele landet fikk jevnlig om enn nå sjeldnere besøk av New Jordal Swingers. Oslo fikk NJS-besøk på såpass forskjellige scener som Oslo Spektrum, St.Hanshaugen og Smuget, og av og til dukket bandet opp i samspill med andre rock’n’roll-navn som Trond Granlund og Stephen Ackles.

Sommeren 1995 sto NJS på plakaten i Skien sammen med Blues Brothers, og året etter spilte både Ivar Hovden og Svein Finjarn med i en jubileums-konsert med NJS. Eigil ga flere solo-opptredener i diverse TV-program, som oftest med NJS-favoritter eller klassisk rock’n’roll. Bjørn ”Krisa” Kristiansen og Einar ”Wallen” Mjåland gjenoppfrisket gamle NJS-minner fra scenen med bandet i siste halvdel av 1990-tallet, da som vikarer. NRK sendte i 1997 et lengre live-opptak med NJS i sin serie ”Rockegalla”, og året etter hyllet Eigil Rosenborg Studio (hvor NJS gjorde sine fleste innspillinger) i et TV-program der han sammen med Øystein Sunde, Knutsen & Ludvigsen, Vazelina Bilopphøggers og andre ”Rosenborg-veteraner” framførte den aller første NJS-låta som ble til i dette studioet, ”Railroad Man”.

Bassist Ole Marius Melhuus dukket i tillegg til NJS opp i vidt forskjellige musikk-sammenhenger - på plate med Geirr Lystrup og Roar Engelberg, på Chat Noirs revy-scene(!) og i klubb-sammenheng med Nissa Nybergets ”Josefine-jam”, salsa-bandet La Descarga og Chicago-bandet Mr. Pankow. Armand spilte i tillegg til NJS mye med Stephen Ackles, og John ga sporadisk tromme-undervisning i Oslo. Eigil gjennomførte en turné med rock’n’roll-legendene Scotty Moore og D.J. Fontana sommeren 1998, dukket opp på scenen med rock’n’roll-puristene Toini and The Tomcats og hjalp til i studio med såpass forskjellige artister som Gudny Aspaas og Trond Granlund.

Eigil brukte nå mye tid som ”bakmann” i norsk musikk-liv innen TONO, Kunstnerrådet, Spellemannkomitéen etc., og etter at New Jordal Swingers deltok i et stjernespekket artist-oppbud på cruise-båten ”S.S.Norway” sommeren 1999, følte han at tiden kanskje var inne for å gjøre noe med all musikken han hadde skrevet opp gjennom disse siste årene. Han var eneste komponist ”utenfra” på det kritiker-roste gjennombrudds-albumet ”Electric Psalmbook” til gruppa BigBang med sin ”Long distance man” i 1999, samme år som NJS’ gamle platedirektør Audun Tylden kontaktet Eigil for et ”bestillingsverk” til Dænsebændet, hvorpå Eigil kom opp med ”I Mitt Slageratelier” som gikk rett til topps på Norsktoppen året etter!

Ved inngangen til det nye årtusen sto New Jordal Swingers på scenen en nyttårsaften for første gang siden 1975! Sammen med Vestlandsfanden og Stephen Ackles rocket de det nye årtusenet inn i Telemarkshallen. Opp gjennom hele karriéren har NJS beholdt sin integritet. Står New Jordal Swingers på plakaten, kan publikum fortsatt vente seg låter fra bandets omfattende platerepertoar – alltid ispedd en solid dose klassisk rock’n’roll.

2000 ble et relativt aktivt år - for NJS samlet såvel som separat. Elvis-festivalen i januar ble nok en suksess med et betydelig NJS-innslag. Eigil stemme har latt seg høre i de norske utgavene av Disney-filmene "Den lille havfruen II" og "Filmen om Tigergutt". Det ble i løpet av året klart for mer ny musikk fra Eigil, i første omgang til en intim-kabaret som han satte opp sammen med skuespillerne Frøydis Armand og Erik Lie på Nationaltheatret og siden Josefine i Oslo, kalt ”Den lille klassefesten”. Heller ikke her kom Eigil unna rock’n’roll-innslaget - i salen satt nok en gang platedirektør Audun Tylden som da fikk bekreftet at NJS fortsatt var ”operative”. På tampen av år 2000 leste vi på selskapet Tylden & Co’s nettsider at NJS på nyåret var booket inn i sitt gamle favoritt-studio, som i mellomtiden har skiftet navn til Fagerborg Studio, for en innspilling som så dagens lys i månedsskiftet 3. september 2001! 

   ”The story goes on and on…..”

Forrige Neste 

Sist endret: 06 mars 2023 NJS-Booking:  Tlf.: 99 44 94 00  Web-Master: Tom Sunde